دوشنبه , مهر ۳۰ ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / اخبار فناوری اطلاعات / تازه واردی به نام تراشه ی TPU
تازه واردی به نام تراشه ی TPU
تازه واردی به نام تراشه ی TPU

تازه واردی به نام تراشه ی TPU

در دنیا تازه های بسیاری برای فناوری های اطلاعات شکل می گیرد و در اخبار فناوری اطلاعات هر روزه شاهد اتفاقات گوناگون در راستای تکنولوژی و فناوری هستیم. با خبر شدن از این اطلاعات یکی از مهم ترین بخش های دانستن اخبار تکنولوژی می باشد چون بهتر است با تکنولوژی همگام باشید تا بتوانید لوازم الکتریکی خود را با فناوری های اطلاعاتی و تازه های روز به روز رسانی کنید یکی از موتور های جستجو که گوگل نام دارد، چندی پیش دست خوش تغییرات شده است و آن هم تازه واردی به نام تراشه ی TPU می باشد

چندی پیش شرکت عظیم گوگل از تراشه ی جدید خود رونمایی کرد.گوگل در روند این مراسم نسل جدید تراشه‌های یادگیری به نام Tensor Proccesing Units  را به بازار تراشه های هوشمند معرفی کرد. این تراشه‌ که به‌طور کاملا خاصی برای سرعت بخشیدن به مراحل یادگیری ماشین ساخته شده‌اند، نسبت به CPU و GPU بسیار ظریف تر هستند و قابلیت‌های بیشتری نسبت به تراشه های قدیمی دارند و کاملا در مقایسه با نسل قدیمی خود که سال اخیر رونمایی شد هم پیشرفت قابل توجهی کرده است.

تراشه های گوگل
تراشه های گوگل

 

در ادامه ی مراسم این شرکت مطالب تازه ای را مطرح کرد گوگل مدعی شده است که نحوه ی فعالیت هر یک از این تراشه‌های جدید توانایی این را دارد که تا ۱۸۰ ترافلاپ دسترسی پیدا کند. باید منتظر بود و دید محاسن این تراشه‌ها تا چه اندازخه قابل توجه است، ولی به طور قطع از نظر کیفیت یک قدم پیشرفت چشمگیری داشته است. نسل اول TPU گوگل تنها توانایی این را داشت که رابط کاری به عمل در آورد، ولی نسل جدید این تراشه‌ها را قادر است که برای مدل‌های یادگیری ماشین آموزشی نیز قابلیت کاربری دارد، یکی از پر اهمیت ترین قسمت های کاری یادگیری ماشین محسوب می شود.

تراشه ی تی پی یو
تراشه ی تی پی یو

همچنین این شرکت با توجه به توانایی های خود اعلام کرد که بزرگ‌ترین الگوی ترجمه این شرکت در طول یک روز کامل بر روی ۳۲ واحد از مهم ترین GPU‌ های موجود در جهان اعمال می‌شود، در صورتی که یک هشتم توان TPU جدید فقط در چند ساعت محدود این کار را اعمال می کند.TPUیا واحد پردازش تانسور گونه ای از  مدارهای مجتمع با کاربرد کاملا منحصر به فرد هستند که به طور جداگانه ای برای کارهای یادگیری ماشین ارتقا داده شده اند.

موتورهای جستجو گوگل
موتورهای جستجو گوگل

بگذارید کمی در مورد این تراشه ها بیشتر صحبت کنیم.در مقایسه با GPU ها که در سال‌های گذشته علاوه بر کاربرد اصلی فعالیت های گرافیکی برای همین دست مبانی مورد استفاده شده، TPU ها برای حجم بیشتر داده ولی کاملا دقیق تر و کم کردن میزان محاسبات ساخته شده اند. گوگل که این TPUها را برای فعالیت های خودش ساخته است، مدعی شده است که این واحدهای پردازشی تا چندین برابر سریع تر از GPU ها برای فعالیت های یادگیری ماشین می باشند.

در کنار این مطلب می توان به این موضوع اشاره کرد که به گفته نورم جوپی یکی از کارشناسان سخت افزار گوگل، یکی از ابتدایی ترین نتایج سرمایه گذاری در وادی پیشرفت خدمات جستجوی صوتی گوگل و زرنگ تر شدن آن بود.در آخر این مراحل به ساخت تراشه های TPU اعمال شد که پر اهمیت ترین ویژگی آن پیشرفت توان و گنجایش پردازش رایانه ها بی نیاز به توسعه فیزیکی دامنه اجراییات مرکز های داده می باشد.

این تراشه ها نه تنها سرعت عمل بالاتری دارند، بلکه از نظر عملیاتی در حیطه مصرف انرژی هم بین ۳۰ تا ۸۰ برابر از مدل های قبلی پیشرفته می باشد. از این تراشه ها در مراکز داده گوگل و برای ارتقای کیفی و کمی جستجوی و به روزرسانی خدمات، خدمات ترجمه و … در اینده استفاده خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

زمان فعال بودن ریجستر تلفن های همراه ثبت شده

زمان فعال بودن ریجستر تلفن های همراه ثبت شده

با پیشرفت مداوم تلفن های همراه این وسایل هوشمن از امکانات بسیار زیادی برخوردار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *