جمعه , آبان ۲۵ ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / تکنولوژی های جدید / تکنولوژی های جدید خودرو
تکنولوژی های جدید خودرو
تکنولوژی های جدید خودرو

تکنولوژی های جدید خودرو

در این مقاله سعی می کنیم تا با برخی از تکنولوژی های جدید در زمینه صنعت خودرو آشنا شویم.

سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو (ESP)

گاهی اتفاق می افتد که چسبندگی خودرو با جاده از بین می رود که این یک موقعیت بحرانی است که رانندگان در آن قرار می گیرند و گاهی نمی دانند که واکنش درست چیست. ESP سیستمی است که عکس العمل خودرو در این گونه شرایط که در محدوده قوانین فیزیکی رخ می دهند را بهبود می دهد. انجام اقدامات اصلاحی بر روی ترمز ها و موتور بدون توجه به واکنش راننده به گونه ای که راننده بتواند خودرو را کنترل نماید، شیوه عمل این سیستم است. کم دور زنی ، کاهش چسبندگی تایرهای جلو و جاده ، بیش دور زنی ، کاهش چسبندگی تایرهای عقب و جاده برای حفظ تعادل و ترکیبی از این دو حالت زمان هایی هستند که این سیستم وارد عمل می شود.

سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو
سیستم کنترل الکترونیکی پایداری خودرو

سیستم کنترل رانش (TCS)

زمان هایی که یکی از چرخ ها و یا هر دو شروع به لغزش کرده و بیش از حد مجاز گشتاور به چرخ ها انتقال یابد ، چرخ ها شروع به چرخیدن به دور خود می کنند و در این لحظه است که این سیستم وارد عمل شده تا پایداری خودرو را حفظ کرده و فرمان پذیری آن را موجب شود. از کار انداختن یکی از انژکتورها برای کاهش گشتاور و استفاده از عمل کننده ABS از روش هایی می باشند که برای کنترل سرعت چرخ به کار گرفته می شوند. بدون شک سیستم کنترل رانش یکی از مهم ترین تکنولوژی های جدید خودرو محسوب می شود.

سیستم کنترل رانش
سیستم کنترل رانش

شیشه های ایمنی

برای ساخت این نوع شیشه ، پس از آن که تا ۶۰۰ – ۷۰۰ درجه گرم شد عمل سرد شدن به سرعت صورت می گیرد. این کار موجب بالا رفتن استحکام شیشه بین ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر و ایجاد تنش سطحی می شود. در زمان شکسته شدن این نوع شیشه به ذراتی ریز و بدون لبه تیز مبدل گشته که خود باعث کاهش آسیب به سرنشینان می شود. نکته مهمی که به آن باید توجه داشت این است که هر نوع عملی مانند برشکاری و خمکاری بر روی شیشه باید قبل از تمپر شدن باشد در غیر این صورت شیشه خواهد شکست.

شیشه های ایمنی
شیشه های ایمنی

کروز کنترل

وسیله ای برای حفظ سرعت مورد نظر به صورت اتوماتیک و بدون توجه به شرایطی چون سر بالایی و وزش باد مخالف. برای کاهش و یا افزایش سرعت بدون نیاز به پدال ترمز و یا گاز تنها کافی است دکمه ای را فشار دهید. اگر شما از پدال ترمز استفاده نمایید این سیستم از عمل خارج می شود.

کروز کنترل
کروز کنترل

سه نسل از این سیستم تا کنون به بازار عرضه شده اند که کنترل سرعت در نسل یک ، کنترل سرعت و قابلیت تطبیق با شرایط رانندگی در نسل دو و حفظ فاصله زمانی از جلو و عقب در نسل سه مواردی هستند که هر نسل در اختیار دارد. کاهش مصرف سوخت، عدم تجاوز ناخواسته از سرعت های مجاز، رانندگی راحت تر و کاهش خستگی به ویژه در مسافت های طولانی به دلیل عدم استفاده از پدال گاز از مزیت های استفاده از این سیستم می باشند.

مطلب پیشنهادی

معرفی اپلیکیشن جدید برای ویرایش تصاویر

معرفی اپلیکیشن جدید برای ویرایش تصاویر

تا کنون اپلیکیشن های مختلفی از باب بهسازی تصاویر در گوگل پلی و اپ استور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *