دوشنبه , مهر ۳۰ ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / تکنولوژی های جدید / تولید اندام بدن در آزمایشگاه

تولید اندام بدن در آزمایشگاه

پای مصنوعی

امروزه علم به میزانی پیشرفت کرده است که دانشمندان توانسته اند با کمک سلول های بنیادی اندام های مختلف بدن از جمله بینی و گوش و… را در آزمایشگاه تولید کنند. اما بالا بودن نیاز مردم به این اندام ها و پایین بودن عرضه باعث شده است دانشمندان به فکر راه چاره برای تولید سریع تر این اندام ها بیافتند که یک چاپگر حسی ایده حدید آن ها است. تحقیقات در این زمینه توسط محققان کالج دانشگاه لندن انجام شده است که سرپرستی آنها را «اسکندر سیفعلیان» بر عهده داشته است. در زیر به توضیح مختصری در مورد تولید اندام های جدید و این چاپگر حسی می پردازیم:

عروق خونی، مجاری اشک، نای، بینی و گوش از جمله اندام هایی هستند که تا کنون توسط این تیم که سرپست آن ها ایرانی است تولید شده است. این اندام ساخته شده می تواند به کسانی که در انتظار پیوند هستند کمک شایان توجهی کند. هنوز تلاش بسیار زیادی انجام می شود تا محققان بتوانند اندام بیشتری از بدن انسان را تولید کنند.

پیشرفت علم الکترونیک در خدمت پزشکی
پیشرفت علم الکترونیک در خدمت پزشکی

پروفسور سیفعلیان، سرپرست این تیم تحقیقاتی روش کار تولید اندام های مصنوعی در آزمایشگاه را مانند پختن کیک می داند . اندام های مختلف با کمک سلول های بنیادی در قالب های مختف شکل می گیرند و برای استفاده اماده می شوند. مواد پلیمری برای ساخت اندام ها در یک دستگاه مخصوص قرار می گیرند.

اندام در آزمایشگاه
اندام در آزمایشگاه

سلول های بنیادی از چه چیزی تولید می شوند؟ سلول های بنیادی را از چربی بدن می گیرند. پس از ان در ازمایشگاه به مدت دو هفته ان را کشت می دهند. بعد از آن برای پوشاندن داربست بینی استفاده می شوند. در آخر هم برای اینکه لایه پوست روی بینی را بپوشاند بینی به ساعد بیمار پیوند زده می شود.

تولید اندام های دیگر مانند گوش به مراتب سخت تر از تولید بینی است و مراحل پیچیده تری دارد. بنابر این هنوز اندام های زیادی نیست که توسط این دانشمندان قابل ساختن است.

اندام در آزمایشگاه
اندام در آزمایشگاه

دانشمندان جهان سعی می کنند برای رفع خطر پیوند از یک چاپگر سه بعدی استفاده کنند تا دیگر بیماران به دارو های سرکوب کننده ایمنی نیاز پیدا نکنند. آنها در حال مطالعه برای تولید اندام های بزرگ مثل قلب و کبد هستند ولی تولید چنین اندام های بزرگی بسیار سخت است زیرا پس از اینکه یک بافت بزرگ تر ایجاد می شود سلول های دیگر به علت گرسنگی و عدم رسیدن اکسیژن خواهند مرد. بنابر این آن ها هنوز به این مهم دست نیافته اند.

در ایران هم در فروردین ماه امسال سمیناری با همین موضوع در دانشگاه خارزمی برگزار شد که آقای مهدی هادی سخنران اصلی این سمینار بود. در این سمینار این تولید جدید که به کمک سلول های بنیادی انجام گرفته است توضیح داده شد.

مطلب پیشنهادی

واکسن جدید برای از بین بردن کامل آنفلوآنزا

واکسن جدید برای از بین بردن کامل آنفلوآنزا

ابداع یک واکسن از باب چایش که در کل دنیا اثر پاره ای داشته و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *