دوشنبه , مهر ۳۰ ۱۳۹۷
قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس
خانه / فناوری هواپیما / بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747)

بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747)

بوئینگ 747

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۴۷ معروف به جامبو جت، از مجموعه هواپیما های جت است که توسط شرکت مسافر بری بوئینگ ساخته شده است. این هواپیما از نوع هواپیما های مسافر بری است و بعد از ایرباس دومین هواپیمای بزرگ مسافربری در جهان به حساب می آید. این هواپیما چهار موتور دارد. دوطبقه است و می تواند ۵۵۰مسافر را جا به جا کند.

بوئینگ 747
بوئینگ ۷۴۷

شرکت بوئینگ در زمان خود با ساخت بوئینگ ۷۴۷ انقلابی در ساخت هواپیما های مسافر بری انجام داد. طرح ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اواسط دهه شصت میلادی مطرح شد که در همان زمان ارتش آمریکا قرار داد خرید تعداد زیادی از این هواپیما را با شرکت بوئینگ منعقد کرد. اولین پرواز این نوع هواپیما ها در سال ۱۹۶۹انجام شد. همچنین این هواپیما در سال ۱۹۷۰ اولین سرویس دهی خود را برای شرکت هواپیمایی پان امریکن انجام داد. امروز بوئینگ ۷۴۷ در میان مردم یکی از پر طرفدار ترین هواپیما ها به شمارمی رود و لقب ملکه آسمان ها را یدک می کشد. چرا که هم از امنیت بالایی برخوردار است هم بسیار بزرگ و قوی است و سرعت نسبتا مناسبی نیز دارد. البته لازم به ذکر است سرعت این نوع هواپیما ها نسبت به هواپیماهایی مانند ما فوق صوت کنکورد بسیار کمتر است و حدودا نصف سرعت آن ها را دارد ولی با توجه به اینکه با سوختی مشابه می تواند چهار برابر کنکورد مسافر جا به جا کند می توان آن را هواپیمایی مناسب دانست و مساله سرعت ان را نیز توجیه کرد.

انواع بوئینگ 747
انواع بوئینگ ۷۴۷

هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در شش مدل ۱۰۰-۷۴۷، ۲۰۰-۷۴۷، ۳۰۰-۷۴۷ ،۴۰۰-۷۴۷، ۷۴۷اس پی،۸-۷۴۷ وجود دارد که هرکدام از این مدل ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. مثلا مدل ۱۰۰-۷۴۷ تا سرعت ۹۶۷ کیلومتر در ساعت پرواز می کند و تحمل حداکثر ۳۴۰۱۹۵کیلوگرم وزن را دارد در صورتی که در مدل ۲۰۰-۷۴۷قابلیت پرواز حداکثر ۹۸۱ کیلومتر در ساعت است و این مدل می تواند ۳۷۷۸۴۰ کیلوگرم وزن را در هنگام پرواز تحمل کند. درهر دو این مدل های یاد شده فاصله دو سر بال ۵۹/۶۴ متر و مساحت سطح بال ها ۵۱۱ متر مربع است. مدل ۷۴۷ اس پی معروف به مدل دو پرواز ۷۴۷ است که نسبت به مدل های قبلی بدنه ای کوتاه تر و دم عمودی بلند تری دارد و قابلیت حمل سوخت بیشتری را نیز دارد. این مدل که ایران یکی از اولین سفارش دهندگان ان بوده است، اولین بار در پرواز های مستقیم بین ایران و نیویورک آغاز به کار کرد.  تا سال ۲۰۰۸ ، ۱۴۰۹فروند از این هواپیما ها در مدل های مختلف توسط شرکت بوئینگ ساخته شده است که در مجموع این هواپیما ها ۳۰ سانحه داشته اند که تعداد کمی از آنها به خاطر مشکل طراحی و یا ساختاری هواپیما بوده است و بیشتر آنها به علت اشتباه خلبان صورت گرفته است.

مطلب پیشنهادی

ایرباس A380

ایرباس A380، بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان

هواپیمای پهن پیکر ایرباس A380 با چهار موتور هر کدام با تولید ۷۰ هزار پوند …

یک دیدگاه

  1. کی میخوایم تو فرودگاه های ایران ازینا سوار شیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *